okay-koksal-kimdir-nerelidir-boyu-kac-kilosu-kac-burcu-nedir
Adı Soyadı Okay Köksal
Yaşı 32 (06.05.1987)
Boyu 1.65 m
Kilosu 73 kg
Göz Rengi Mavi
Burcu Boğa
Eğitim 19 Mayıs Üniversitesi Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü
Doğum Yeri Artvin

Biyografisi

Okay Köksal, 6 Mayıs 1987’de Artvin’in Ardanuç ilçesine bağlı Ferhatlı köyünde dünyaya geldi. İlkokulda sınıfa gelen güreş antrenörleri ile tanışması sonucunda güreş hayatına başlayan ve Artvin Yusufeli Güreş Eğitim Merkezi’ne seçilen Survivor yarışmacısı. Lisede Türkiye Şampiyonaları’nda dereceler aldı ve Yıldız Milli Takımı’na seçilip ülkeyi temsil etmeye başlamıştır.

İlk uluslararası şampiyonluğunu Fransa’nın Lyon şehrinde yapılan Yıldızlar Grand Prix Turnuvası’nda kazanmıştır. Ayrıca 2004’te Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünde okumaya başlamıştır.

Milli takım hocaları Murat Atmaca, İsmail Zurnacı, Yüksel Şanlı ve Yakup Topuz; Okay Köksal’ı Ankara Tedaş Spor Kulübü’ne davet ettiler ve böylelikle güreş kariyerini profesyonel olarak Ankara tedaş Takımında sürdürmeye başlamıştır.

2007 yılı Gençler Türkiye Güreş Şampiyonluğu’nun yanı sıra Uluslararası Şampiyonlar Turnuvası’nda şampiyon olarak milli takıma girmeyi başaran Okay Köksal. Belgrad’da yapılan Gençler Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya alarak bayrağımızı gönklere çektirmenin mutluluğunu Türk milletine yaşatmayı başarmıştır. Yine aynı yıl Pekin’de yapılan Dünya Şampiyonası’nda 2. olarak yeni bir madalayon sahibi olmuştur.

2009 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi Güreş Takımı’nda mücadele etti ve yine buradayken Büyükler Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nı sahibi olmuştur. 2010 yılında mezun olup beden eğitimi öğretmeni olarak göreve başlamıştır.

2012’de Türkiye Şampiyonası’nda derece alarak güreşe dönüş yapmıştır. Ankara İlbank Spor Kulübü’nün transfer teklifini kabul ederek, 2013-2017 yılları arasında güreşe ve öğretmenliğe aynı anda başarıyla devam eden Okay. 2018’de Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’ne transfer oldu ve hala bu kulübün sporcusu olarak güreş hayatına devam ediyor. ve 2019 yılı Survivor Türkiye takımında yer almaktadır.