enes-kanter-kimdir-kac-yasindadir-nerelidir-burcu-nedir
Adı Soyadı Enes Kanter
Yaşı 26(20.05.1992)
Boyu 2.11 m
Kilosu 121 kg
Burcu Boğa
Göz Rengi Kahverengi
Sevgilisi Lindsey Vecchione (Söylenti)
Doğum Yeri Zürih / İsviçre

Biyografisi

Enes Kanter 20 Mayıs 1992, Zürih, İsviçre doğumlu National Basketball Association (NBA) takımlarından New York Knicks forması giyen Türk profesyonel basketbolcudur. 2.11 m boyundaki Enes, Pivot pozisyonunda görev alsa da gerektiğinde Uzun forvet olarak da oynayabilmektedir.

Basketbol hayatına Samanyolu Koleji’nde başlayıp Fenerbahçe Ülker’de yetişen Enes Kanter, takımı ile profesyonel sözleşme imzalamayıp, kolej’de Kentucky Üniversitesi’nde forma giyme kararı aldı. Kentucky Wildcats takımında bir süre oynadıktan sonra profesyonel oyuncu statüsünde değerlendirilerek NCAA de oynama hakkı elinden alındı. Daha sonra katıldığı 2011 NBA Seçmeleri’nde Utah Jazz tarafından 3. sırada draft edilerek Türk basketbol tarihinin bir NBA Draftı’nda en üst sıradan ve en genç draft edilen basketbolcusu unvanını ele geçirdi. Dört sene Utah Jazz forması giydikten sonra 2015 yılının Şubat ayında Oklahoma City Thunder takımına takas edildi ve burada beklentilerin üzerinde bir sezon geçirdi.

65. Türkiye Hükûmeti ve dönemin yargı kuruluşlarınca “terör örgütü” olarak kabul edilen Gülen Hareketi’ne verdiği destekler üzerine babası tarafından evlatlıktan reddedilmiş ve soyadının değiştirmesi istenmiştir. Bunun üzerine kendi internet sayfasından yayımlandığı yazıdan soyadına Gülen ibaresini eklediği görülmüştür.

Post not found !