Adı Soyadı Zerrin Tekindor
Yaşı 54 (05.08.1964)
Boyu 1.68 m
Kilosu 57 kg
Göz Rengi Kahverengi
Burcu Aslan
Eğitim Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü
Sevgilisi Haluk Bilginer
Doğum Yeri Balıkesir

Biyografisi

5 Ağustos 1964’de Burhaniye, Balıkesir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ne girdi ve 1985’te mezun oldu. Aynı yıl Ankara Devlet Tiyatrosu’nda göreve başladı.

2003 yılında İstanbul Devlet Tiyatrosuna tayin olana kadar burada pek çok oyunda rol aldı. 1990-1994 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Resim Bölümü’ne özel öğrenci olarak devam etti. Halil Akdeniz Atölyesi’nde, Mehmet Güleryüz ve Bedri Baykam atölyelerinde öğrenim gördü.

2004 yılında Müfettiş adlı oyundaki Anna Andreyevna rolü ile, 2010 yılında Vahşet Tanrısı adlı oyundaki Annette Reille rolü ile ve 2014 yılında ise Kim Korkar Hain Kurttan adlı oyundaki Martha rolü ile 3 kez Afife Tiyatro Ödülü’ne layık görüldü. Çok sayıda resmi özel koleksiyonlarda bulunan sanatçı, günümüze kadar on altı adet resim sergisi açtı.

Aşk-ı Memnu dizisi ile ülke çapında tanınan Tekindor, daha sonra ise Kuzey Güney, Kurt Seyit ve Şura, Kara Sevda gibi dizilerde ve Pek Yakında, Kırık Kalpler Bankası, İkimizin Yerine ve İstanbul Kırmızısı gibisinema filmlerinde yer aldı. Sanatçının ünlü oyuncu Çetin Tekindor ile evliliğinden Hira adında bir oğlu vardır.