vatan-sasmaz-kimdir-nerelidir
Adı Soyadı Vatan Şaşmaz
Doğum Tarihi 8 Ocak 1974
Boyu 1.85 m
Göz Rengi Siyah
Eğitim İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi
Burcu Oğlak
Doğum Yeri Çanakkale Biga

Biyografisi

Vatan, 8 Ocak 1974’te İstanbul’da Vatan Caddesi üzerindeki bir hastanede Safiye Hanım ve Süleyman Bey’in oğlu olarak dünyaya geldi. Bu sebepten ve bir yandan da milliyetçi yanı ağır bastığından ona Vatansever adını verdi. Ama maaile zamanla ona kısaca Vatan demeyi tercih etti.

Anne ve babası, Vatan 10 yaşındayken, 1984’te boşandı. Vatan da annesiyle ve dedesiyle yaşamaya başladı.

Aslen Çanakkale Bigalı olan aile İstanbul’da yaşıyordu. Vatan da İstanbullu bir çocuk oldu. Büyük şehrin şartlarına göre doğdu ve büyüdü; oldukça şanslıydı. Hayat ona sürprizleriyle gelecekti.

Eğitim hayatı ve ilk iş girişimi

Vatan, Çapa Ortaokulu’ndan mezun oldu. Lise eğitimine Pertevniyal Lisesi ile başladı ve Şehremini Lisesi’nde devam ederek mezun oldu. Üniversite için seçimini İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nden yana kullandı.

Ancak Vatan idealindeki bölümün bu olduğundan emin değildi. 1996’da üniversiteden ayrıldı ve borsacı, yatırım danışmanı ve dealer olarak çalışmaya başladı.

Üniversite zamanları modellik

Vatan üniversiteye başladığında bir yandan ileride neler yapacağı konusunda henüz kararını vermemişti. İçinden bir ses farklı şeyler yapmasını söylemişti belli ki, Vatan 1993’te üniversiteyle birlikte bir mankenlik ve fotomodellik ajansına kaydoldu ve çalışmaya başladı.

Dönüp kendine bir kere daha baktıracak kadar yakışıklıydı, hele gülüşü, muhtemelen ona bütün kapıları açan o tatlı gülüşüydü. Fotomodelliğin arkasından reklam filmleri, video klipler geldi. Vatan, heyecanlı bir genç olarak yolunda ilerliyordu.

Televizyon yüzü, Vatan Şaşmaz

Vatan, ajansla başlattığı çalışmalarını televizyona yöneltmeye karar vermişti. Erkeklere özel, kültür, sanat, yaşam, magazin programı niteliğinde, “Erkekler Kulübü” adını verdiği bir format hazırladı ve Kanal 6’ya sundu. Kabul edildi ve Vatan, 1998’de hazırladığı programı sunmaya başladı.

Programın 13. Bölüm çekiminde 17 Ağustos depremi oldu ve Vatan depremin bir gün sonrasında canlı yayına çıkmak zorundaydı. Bu program 75 bölüm çekildi. 2000’de Vatan ATV’den “Sabah Keyfi” için teklif aldı ve yeni kanalına geçiş yaptı.

En İyi Erkek Sunucu, Vatan Şaşmaz

Vatan, Melike Öcalan ile birlikte “Sabah Keyfi” programını 4 yıl boyunca 875 bölüm sundu. Sabah programının gülen yüzüydü.

Bunun yanında 9 yıl boyunca da magazin programı ”Özel Hat”ı sundu. Bu program ile Magazin Gazetecileri Derneği onu “En İyi Erkek Sunucu” ödülüne layık gördü.

Vatan Şaşmaz, ayrıca bütün etkinliklerin, ödül törenlerinin de aranan ismi olmuştu. O, Türkiye’nin güler yüzlü sunucusuydu.

İlk oyunculuk performansı

Vatan, oyunculuğa ilk adımını 2002’deki “Çocuklar Duymasın” dizisindeki Engin rolüyle attı. Bu adım onu uzun soluklu ve sağlam adımları olan bir yolculuğa çıkarmıştı, çünkü bu dizi tam 10 yıl sürdü ve Vatan ilk 2 yılında dizinin Engin karakteri olmaya devam etti. Bu rol ile oyunculukta yetenekli olduğunu kanıtlamıştı.

Bu performanstan sonra Vatan’ın yolu açılmış oldu. “2004’te Avrupa Yakası, 2005’te Çılgın Yuva ve Belalı Baldız, 2006’da da Aynı Çatı Altında, 2007 Dudaktan Kalbe, 2008 Yalancı Romantik, 2009 Kandıramazsın Beni, 2010’da tekrar Çocuklar Duymasın, 2012’de İşler Güçler” gibi projelerde rol aldı.