metin-akpinar-kimdir-kac-yasindadir-nerelidir-boyu-kac-kllosu-kac
Adı Soyadı Metin Akpınar
Yaşı 77 (02.11.1941)
Boyu 1.77 m
Kilosu 129 kg
Göz Rengi Kahverengi
Burcu Akrep
Eğitim İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi
Doğum Yeri İstanbul

Biyografisi

Metin Akpınar, 2 Kasım 1941 yılında, İstanbul’da dünyaya geldi. Pertevniyal Lisesi’nde eğitimini tamamlayan Akpınar, Daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi’nde okudu.

Sahneye ilk kez ortaöğrenimi sırasında çıkan Metin Akpınar, o senelerde çeşitli amatör topluluklarda çalıştı. Yeşil Sahnede İşler Karıştı, On Küçük Yaramaz ve Yağmurcu adlı oyunlarda rol aldı. MTTB Birlik Tiyatrosunu yönetti ve Karaların Memetleri, Kulaktan Kulağa, Antigone adlı oyunlarda oynadı. 1964 yılında Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparımla ilk profesyonel oyununa imza atan Akpınar, aynı tiyatroda Ben Devletim ve Hababam Sınıfı oyunlarında da rol aldı. 1966 yılında Zeki Alaysa ile Gen-Ar Tiyatrosunda bir grup oluşturdu. 1967 yılında Haldun Taner’in öncülüğünde Ahmet Gülhan ve Zeki Alaysa ile birlikte, ülkemizin ilk kabare tiyatrosu olan Devekuşu Kabare’yi kurdu. Topluluk, oyunlarında sosyal ve politik taşlamaya ağırlık verdi.

Metin Akpınar, kendine özgü üslubuyla, kabare türünün Türkiye’deki önemli temsilcilerinden biri olarak geniş bir izleyici kitlesini oyunlarına çekmeyi başardı. Devekuşu Kabare’nin tüm oyunlarında oyuncu olarak görev aldı; bazı oyunların yönetmenliğini de yaptı. Aynı zamanda Devekuşu Kabare’nin idari müdürlük görevini de sürdürdü.

Birçok filme de imza atan sanatçı, Zeki Alasya ile birlikte oynadığı toplumsal içerikli komedi filmleriyle tanındı.